Sekcja historyczna

Strzelectwo historyczne a zwłaszcza strzelectwo z czarnego prochu to magia i alchemia w jednym. To początki historii strzelectwa z broni palnej jak i niesamowity XIX w. gdzie nie tylko wynaleziono kapiszon, broń odtylcową ale i broń maszynową – Gattling a także i amunicję scaloną tak bocznego jak i centralnego zapłonu.

Nasza grupa zapaleńców tworzących Sekcję Historyczną odtwarza odprzodowy proces ładowania broni tak z epoki imperium Napoleona czy z Dzikiego Zachodu ale także z wojen europejskich a z naszego podwórka to z Powstania Styczniowego.

Warto zobaczyć i samemu spróbować jak się celnie strzela z XIX wiecznych pistoletów pojedynkowych sławnych rusznikarzy jak Le Page czy Kuchenreuter. Warto wziąć do ręki rewolwer z Wojny Secesyjnej Colta czy Remingtona i wymierzyć z tej prawie 1,5 kg broni do tarczy na 25 m i trafić w tarczę z satysfakcją, że nie jesteśmy gorsi od swych przodków.

Karabiny odprzodowe to osobna magia strzelania stojąc na 50 m z dokładnością do 1 cala (ok. 2,5 cm) czy leżąc na 100 m lub 300 m.

Wśród członków naszej Sekcji są mistrzowie Polski czy Europy i chętnie wtajemniczą adeptów w trudną sztukę strzelania bronią historyczną z czarnego prochu.

Warto wiedzieć, że jest to broń bezpozwoleniowa i każdy kto ukończył 18 lat może ją nabyć i cieszyć się na strzelnicy z oddanego samodzielnie strzału ze swojej broni.

Nic się nie da porównać ze strzelaniem z wojskowych karabinów odprzodowych jak np. Enfield czy Lorenz nic nie jest porównywalne do strzelania na odległości 300+ z epokowych karabinów sportowych jak Gibs, Tryon, Volunteer, Rigby.

Tak strzelamy no dużo większe odległości niż tylko 100 czy 300 m ale i na 1000 m też się zdarza – zawody Creedmor.

Taką odległością dla rewolwerów jest odległość 100 m gdy przypominamy czasy Sancho Via i strzelanie do sylwetek zwierząt – właśnie „muflon” stoi na tej odległości od strzelca i zawsze jest trafiany.

Strzelamy także z broni odtylcowej tzw. przejściowej na patrony papierowe lub gilzy mosiężne z takich karabinów jak Sharps, Galager, Smith, Podewils-Lindner czy Monkey Tail.

Nasza Sekcja Historyczna trenuje w każdą środę tak od 12:00 i wtedy nas słychać (głuchy huk), widać (kłęby dymu nad strzelnicą) i czuć (zapach spalonego czarnego prochu jest niepowtarzalny i delektujący

Organizujemy zawody czarnoprochowe i sami w nich w całej Polsce uczestniczymy z powodzeniem.

Oferujemy naszym członkom doradztwo w eksploatacji broni CP – dobieranie pocisków, naważek, smarów jak i w technice oddawania strzałów. Dlaczego nachwyt jest potrzebny w pistolecie a dobry twardy chwyt w rewolwerze. Jak ustawić diopter w karabinie i jak się złożyć by zawsze trafiać w czarne na tarczy.

To i wiele innych informacji i rozwiązań znajdziesz u nas na naszych treningach w rozmowie z naszymi strzelcami i strzelając razem z nami.

Zapraszamy!

Kierownik Sekcji Historycznej: Dariusz Makowski    

E-mail: historyczna@expert.jaworzno.pl

Treningi:

Środy – 12.00

Zapraszamy do oglądania filmów o broni czarnoprochowej na nowym kanale youtube